Informace a zajímavosti o obci

Hynkov je malá obec, která se nachází uprostřed mezi starými královskými městy Olomoucí a Litovlí. V roce 2009 zde bylo evidováno 113 adres a žilo zde 257 obyvatel. Katastrální území obce má výměru 2, 79 km2.
Nejstarší historii obce dokládají stovky drobných archeologických nálezů (včetně mamutího klu či u břehu Moravy objeveného středověkého člunu). První písemné zmínky o obci jsou z roku 1437. Část obce spadá do Chráněné krajinné oblasti Litovelské pomoraví, a tudíž je zde možné se napojit na různé cyklostezky, především tedy na Moravskou stezku.
V obci jsou dvě pohostinství, U Lucerny a Ve Starém mlýně. Nalezneme zde také zvoničku z roku 1931, která stojí na místě původní dřevěné. Ještě o rok starší je místní hasičská zbrojnice. Zdejší mlýn je mnohem starší, právě o něm (o změně jeho majitele) je první písemná zmínka o Hynkově. V současnosti probíhá rekonstrukce celého objektu a usiluje se o zprovoznění malé vodní elektrárny (MOV).

Co ještě říci ze zajímavostí?
Hynkov měl v minulosti svého vlastního strážce (obecního hlídače), roku 1908 zde byla postavena škola (dnes již zavřená), roku 1929 zde mrazy dosáhly -38°C, že roku 1944 zde byli tři občané zatčeni gestapem, že do roku 1949 měla obec vlastního bubeníka (místo dnešního rozhlasu, známe z pohádek), že již od roku 1985 se zde konají mezinárodní vodácké závody O pohár 17. listopadu, či to, že obec byla v roce 1997 postižena velkými záplavami?

Jsme zajímavá obec. A ještě jedna zajímavost na závěr, kterou mnoho z Vás neví, ani já to nevěděl. Na Hynkově se pravidelně konaly hony (to ještě není tak zajímavé), ale několikrát se jich zůčastnil i samotný předseda československé vlády, ministr vnitra a zahraničí JUDr. Lubomír Štrougal (dnes již 87letý). Prý ale kvůli němu nebyly ani žádné bezpečnostní manévry, měl sebou pouze dva „bodyguardy“ (jak bychom řekli dnes) a řidiče.

Pozn.: Lubomír Štrougal

Snad jsem Vám alespoň trochu přiblížil naši obec.

Komentáře nejsou povoleny.