Výlet – TIP č. 1 – Národní kulturní památka klášter Hradisko

Protože už se nám začíná dělat hezké počasí, a to znamená, že je čas na rodinné výlety, ať už na kole, autem nebo pěšky, budeme vám postupně přinášet různá turisticky zajímavá místa, která by stálo za to navštívit. Většina z nich bude z blízkého okolí… ale podíváme se i dále.

TIP č. 1 – Národní kulturní památka klášter Hradisko

Na samotném okraji královského města Olomouce, v místní části Černovír, pár metrů od řeky Moravy najdeme areál, za který by se nemusel stydět kdejaký panovník. Není to ani zámek, ani hrad, dokonce ani palác. Jedná se o nádherný premonstrátský klášter Hradisko. Říkáte si, že na něm není nic zvláštního? Přiznejte se, prohlíželi jste si ho vůbec pořádně? Prohlíželi jste si tu dokonalou barokní výzdobu, o kterou se postarali význační umělci té doby Jan Kryštof Handek, Baltazar Fontana, Josef Antonín Winterhalder či Jiří Antonín Heinz? Kdyby nebyl tak unikátní, asy by nebyl  podle nařízení vlády č. 262/1995 Sb. ze dne 16. 8. 1995 o prohlášení a zrušení prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky prohlášen za národní kulturní památku.

Patří k nejstarším klášterů na Moravě, založil jej už Ota I. Olomoucký spolu s jeho chotí Eufemií Uherskou. Zakládací listina je datována už do roku 1078. Během jeho bohaté historie byl např. vyplneněn mongolskými vojsky, roku 1642 byl zbořen švédskými vojsky, v letech 1887-1890 zde působil Josef Dobrovský ( v čele kněžského semináře), v roce 1800 zde byl zřízen zajatecký tábor francouských vojáků a roku 1802 sem byla přesunuta vojenská nemocnice, která zde sídlí dodnes.

Na závěr pár rad, jak se sem dostanete, otevírací hodiny a další informace:

Na kole z Hynkova: Trasa Hynkov – Skrbeň – Horka n. Moravou – Chomoutov – Olomouc (Černovír) – přejedeme přes most vlevo – pokračujeme přes Frajtovo náměstí – stále rovně , brzy se vedle nás vynoří koryto řeky Moravy, v tu dobu už klášter uvidíte

MHD: Přímo u kláštera (zast. Klášterní Hradisko) zastavuje celá řada autobusů MHD. Jsou to především: BUS 20 (od Náměstí Hrdinů, Tržnice), BUS 21 (od Hlavního nádraží), BUS 15 (od Hlavního nádraží).

Prohlídky historických prostor jsou možné od dubna do září:

každou první sobotu v měsíci      v 8, 9, 10 a v 11 hodin
každý pracovní čtvrtek               ve 14 a v 15 hodin

Premonstrátský klášter Hradisko
Tereziánský pokoj

Prohlídka trvá asi 1 hodinu a týká se následujících prostor: Knihovna, Slavnostní sál, Tereziánský pokoj, kostel sv. Štěpána, Andělské schody, věž. Prohlídek uvedených prostor s výjimkou věže se mohou účastnit i hospitalizovaní pacienti VN. Vstupné 80 Kč nebo 3 EUR. Důchodci a děti do 15 let 40 Kč.

Nádvoří Hradisko včetně Saturnovy kašny

Příště se můžete těšit na: Hanácké skanzen Příkazy, soubor staveb lidové architektury

Příspěvek byl publikován v rubrice Výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.