Tip na výlet – Pustevny – Radhošť

Pokud nevíte kam s dětmi vyrazit o některém víkendu, nabízím tip na výlet na Radhošť.

Nebudeme řešit jak se dostanete pod Radhošť, můžete si vybrat cestu vlakem do Rožnova pod Radhoštěm, nebo do Frenštátu pod Radhoštěm – části Trojanovice a dál lanovkou na Pustevny. My jsme vzhledem k tomu,že jsme jeli s kočárkem zvolili cestu autem přes Prostřední Bečvu až na parkoviště přímo na Pustevnách.

Takže naše cesta  začíná přímo na Pustevnách a vydáváme se na přibližně 4 kilometrovou procházku. Sotva vyjdete z Pusteven čeká vás prudké stoupání kolem vyhlídkového altánku „Cyrilky“, ale nebojte, tak prudká cesta už vás nikde nečeká.

Kamenní mužíci jsou jedním z nejstarších druhů značení cest. Z toho vyplývá, že kamenné mužíky naleznete po celém světě.Správný, původní význam je, že mužíci slouží především pro orientaci v terénu, který není nijak jinak značen.

Dál pokračujeme po kamenité cestě lehce do kopce a užíváme si krásné výhledy do okolí. Cesta je opravdu pěkná, vyšlapaná tisíci turistů a také kupodivu vyjetá auty, které zásobují např. Horský hotel Radegast. Celá cesta je lemována kamennými „mužíky“, kteří dřív sloužili k určení správné cesty, ale dnes se z nich stala spíš zábava pro děti a každý si samozřejmě svého mužíka chce postavit.

Po dalším malém stoupání přicházíme k soše Radegasta. Následuje nezbytné focení, nákup suvenýrů a po krátké zastávce pokračujeme za naším cílem.

původně byla socha z umělého kamene, ale Nošovický pivorar, zaplatil vytvoření její kopie z žuly - tato nová socha zde byla umístěna 1998, původní sochu najdete na frenštátské radnici

Dál pokračujeme po cestě zpevněné panely, po prvé straně míjíme vyhlídku, a jdeme dál na hřeben Radhoště. Na rozcestníku zjišťujeme, že ke kapli nám už zbývá jenom kilometr a proto bez zastávky pokračujeme v procházce. Zbývá přejít poslední zvlnění a už vidíme po levé straně Horský hotel Radegast a před námi je Kaple Cyrila a Metoděje, která je dominantou Radhoště. Kaple je otevřená a za malý poplatek, můžete vyjít po schodech na věž, odkud je opravdu krásný výhled.

kaple se sochou Cyrila a Metoděje

Po krátké prohlídce kaple se vydáváme zpět. Cestou se ještě zastavíme v Hotelu Radegast na malé občerstvení a pak jdeme stejnou cestou jako jsme přišli.
Vracíme se kolem půl druhé a potkáváme doslova davy turistů, kteří teprve míří k vrcholu. Cestou samozřejmě nezapomínáme fotit, protože počasí nám vyloženě přálo a rozhled je opravdu do daleka. Po cca 40 minutách chůze se blížíme k altánku Cyrilka a už vidíme Pustevny, konec naší cesty.

Cesta z Pusteven na Radhošť je opravdu spíš procházkou a zvládnout se dá bez problémů i s malými dětmi a např. kočárkem ( aspoň trošku terénním, golfáč by to asi nedal ).

Přeji všem příjemný výlet.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.